top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi | Positano Seyahat Rehberi | Italy Amalfi Coast Positano Trip

Read Time:3 Minute, 41 Second

Amalfi Coast

Aslında Amalfi Kıyıları gezisi için hazırladığım bu kısa notlarda Amalfi fotoğrafları, Amalfi notları, Amalfi Kıyıları’nda gezilecek yerler ile Amalfi‘nin kısa derlenmiş halini içeriyor.

Uzun zamandır hayalini kurduğumuz Amalfi kıyılarına nihayet gitme vakti gelmişti. Oysa ki sadece bundan birkaç yıl önce Pinterest üzerinden Amalfi – Positano fotoğraflarını pin’leyerek başladığımız bu yolculuğumuzun sonuna gelmiştik, belki de bir başlangıçtı kim bilir?

Salerno’dan limandan kişi başı 6€ ödeyerek Amalfi kıyılarını tekneyle keşfe çıkıyoruz. Hatırlatmakta fayda var ki gemi geldiğimiz tur grubu otobüs ile dağlardan kara yolu ile gitmeyi tercih ediyor. Bu yol bir açıdan çok güzel çünkü Amalfi kıyılarını tepeden görme şansınız oluyor. Limon bahçeleri arasından geçiyorsunuz. Bir açıdan da çok kötü çünkü bu virajlar ve trafik kaosu insanları çok yorabiliyor. 45km’lik bir yolun trafikten dolayı 75dk sürdüğünü söylemekte fayda var. Yollar o kadar dar ki birçok zaman iki tur otobüsü virajda karşı karşıya geldiğinde trafiğin durduğu oluyormuş. İtalyan sürücüler de biraz inat olduğu için bazen saatlerce yolun tıkandığı olabiliyormuş. Sıcak da buna eklenince bizim tercihimiz püfür püfür tekneden yana oluyor.


Amalfi Coast

Bilmeyenler için kısa bir Amalfi kıyılarını anlatmakta fayda var. Amalfi kıyıları, İtalya’nın Sorrentine Yarım Adası’nın güneyinde uzanan; gizemli deniz mağaraları, yalçın kayalıkları ve ışıl ışıl körfezleri ile ziyaretçilerin gözlerini kamaştıran bir sahil şeridi diyebiliriz. Gösterişli Positano’dan Amalfi’ye giden masalsı yolda manzarayı içinize çekmek ya da bizim gibi tekne ile denizden keyifli bir seyir ile etrafı izlemek mümkün!

Amalfi Kıyıları‘nı bizim gibi teknelerle denizden keşfetmeniz mümkünken, burada çok meşhur olan SITA otobüsü ile yolculuk etmek de ayrı bir  alternatif! Fakat zaman kısıtınız varsa SITA otobüsleri kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Amalfi Coast Tourist Map

Yaklaşık 35dk’lık bir deniz yolculuğunda sonra bu kıyılara ismini veren Amalfi‘ye varıyoruz. Amalfi bu duraklar içerisinde parça parça gördüğünüz her şeyi tek kalemde sizlere sunan bir nokta. Positano kadar güzel, Ravello kadar etkileyici, Sorrento kadar huzurlu ve Salerno gibi içine çekici diyebiliriz! Limandan indiğimizde uzun zamandır Pinterest’te gördüğümüz manzaranın tam içine düşüyoruz! Aman allahım!


Amalfi Coast

Selin’le tekneden inip Amalfi‘ye adım atmamızla birlikte bizlere bir heyecan çöküyor. Nereye bakacağımızı, neyin fotoğrafını çekeceğimizi bulamıyoruz. Ne Cannes ne İbiza ne de Mykonos, işte uzun zamandır hayaliyle yaşadığımız Amalfi‘deyiz!  Hemen hızlı adımlarla şehre koşuyoruz. İnanılmaz güzel rengarenk bir mimari ve büyüleyici atmosfer sizleri bekliyor.

Amalfi Coast

Şehre bir giriş takı gibi kemerli bir kapının altından geçmeden önce güzel kafelerin önünde fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyoruz. Ve sonra şehrin en uğrak noktasında kendimizi buluyoruz. Sağ tarafta görkemli bir şekilde bir katedral yükseliyor. Gittiğimiz gün pazar olduğu için Sorrento, Salerno gibi civar yerlerden bu katedrale yerel halk ayin için geliyor.

Küçük çeşmeler, heykeller, limon bahçelerinden şehre inen limon kokusu ile birlikte şehir filmlerdeki gibi sizi alıp götürüyor.  Havanın bunaltıcı sıcağına karşı bu evlerin özelliklerinden olsa gerek ki sokaklar serin. Limoncello ve limon türevi ürünler burada çok meşhur olduğu için sizleri içine içine çekiyor!

Etrafta ki Vespa‘lar, eski sevimli Fiat 500‘ler derken her köşede Pinterest’ten başka bir sahne ile iç içe kalıyoruz.  İnsanların arasına karışmak, Limoncello dondurma yemek, güzel bir İtalyan kahvesi içmek ya da gerçek bir İtalyan Pizzası yemek gibi bol ve lezzetli seçenekleriniz de çabası!

Amalfi Coast

Sahil kısmına geri dönüp, burada da fotoğraf çektirdikten sonra otobüslerin kara yolu ile geldiği yolda yürümeye başlıyoruz. Bu yollar gerçekten dar! Her virajda otobüslerin karşıdan gelen aracı görebilmeleri için büyük aynalar yerleştirilmiş. Trafiğin sıkışması an meselesi! Fakat Smart, Fiat 500 ya da Vespa’lar bu yollarda akıp gidiyor. Bu hatta uzun süreli vakit geçirecekseniz Fiat 500 kiralayıp tüm sahil hattını gezmek mantıklı olabilir. Ama unutmayın ki burada yollar çok dar, zaman zaman bunaltıcı ve park yeri bulmak tam bir işkence!

Amalfi kıyılarının keyfini çıkardıktan sonra birkaç poz daha cebimize koyup limana doğru geri dönüyoruz. Yolumuzun üzerinde çok keyifli restoranlar ve otelleri de defterimize not ediyoruz. Uzun süredir içimizde biriktirdiklerimizi burada yaşama fırsatı bulduğumuz için inanılmaz bir mutlulukla ayrılıyoruz. Kalbimiz nerede bilmiyoruz ama İtalya’nın bu taraflarını çok sevdik!

Beğendiklerimiz: HERŞEY!!!

Beğenmediklerimiz:   — Limitli kalkan tekne seferleri— Virajlı Dağ Yolları-

LEZZET: ☆☆☆☆☆

ORTAM: ☆☆☆☆☆

SERVİS: ☆☆☆☆

FİYAT: ☆☆☆☆

FİYAT/PERFORMANS: ☆☆☆☆

ULAŞIM: ☆☆☆☆☆

 Tripadvisor’a Göre Amalfi Kıyıları’nda Neler Yapılır?

Gezginler bu içeriği en çok bu kelimelerle aradılar;Amalfi Gezi RehberiAmalfi AlışverişAmalfi Ne Zaman GidilirAmalfi Bilinmesi GerekenlerAmalfi Faydalı BilgilerAmalfi UlaşımAmalfi Nasıl GidilirAmalfi NeredeAmalfi OtelleriAmalfi Gezilecek YerlerAmalfi Nerede KalınırAmalfi Seyahat

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page