top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Bali’de Yaşam | Luwak Kahvesi

Read Time:1 Minute, 27 Second

KAHVE TUTKUNLARINA ÖZEL

Bali mis gibi doğası ve farklı yapılaşmasıyla olduğu kadar yeme-içme olayında da mutlaka tecrübe edilmesi gereken bir yer. Adada dolaşırken mutlaka Bali Kahvesi içmişsinizdir ve eğer sert kahveye alışıksanız, bayılmışsınızdır da. Ancak şimdi bahsedeceğimiz Luwak Kahvesi, bambaşka bir dünya.


Snapseed (23)

Asyalı misk kedileri tarafından kahve çekirdeklerinin tüketilmesi sonrasında – burasını hiç bilmiyormuş gibi için ama – dışkılarının temizlenip kavrulması sonucunda ortaya çıkan kahve çekirdeğine, Luwak Kahvesi deniyor.


Snapseed (22)

Bu vahşi kedilerin midelerindeki enzim sayesinde, kavurma esnasında havaya daha çok aminoasit yayan kahve çekirdekleri, sırasıyla temizlenme, güneşte kurutulma, kavrulma ve demlenme işlemlerinden geçerek en son halini alıyor.


Snapseed (20)


Snapseed (27)

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak kabul edilen Luwak Kahvesi’ni, aslında Bali’de pek çok dükkanda tadıp, satın almanız mümkün. Fakat rehberimizin bize aktardığına göre satılanlar, gerçek Luwak Kahvesi olmayabiliyormuş. Bizim kahvenin tüm yapım sürecine tanıklık ettiğimiz Bali Pulina, bu özel kahveyi deneyimlemek için en doğru adreslerden biri.


Snapseed (26)

Üsttelik Bali Pulina’nın muhteşem bir de manzarası var. Şimdi hayal edin, kahvaltınızı etmişsiniz bisikletinize atlayıp buraya gelmişsiniz ve 3 numaralı masada sabah kahvenizi içerken, bir yandan da tertemiz oksijeni içinize çekip, sonsuz sessizliğin keyfini çıkarıyorsunuz. Heh işte tam orada bir turist kafilesi geliyor ve mutluluk sona eriyor:))


Snapseed (24)


Snapseed (33)

Luwak Kahvesinin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra, biz de kendi hayalimizi gerçekleştirmek için boş bir masa buluyoruz ve kahvenin yanında bir de Bali’nin geleneksel tatlısı Pisang Goreng yani kızarmış muz sipariş ediyoruz.


Snapseed (28)


Snapseed (21)

Sürekli muhteşem şeyler yiyip içiyorsunuz, bir de hayatınızda hiç görmediğiniz kadar palmiye bir anda karşınızda tablo gibi duruyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de denemeniz için ücretsiz bir şekilde önünüze 10 tane farklı çay ve kahve getiriyorlar.


Snapseed (31)

Şimdi sırada, yaşadığınız tüm bu mutluluğu yanınıza alıp bir hatıra fotoğrafı çektirmek var:)


Snapseed (30)

Bu arada Bali Pulina’dan ayrılmadan önce dükkanından, kahve sever arkadaşlarınıza 300 gramı 25 dolar olan Luwak Kahvesi satın alabileceğinizi de hatırlatalım.

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page