top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Cannes Gezi Rehberi | MSC Cruise Gemi Turu Notları

Read Time:3 Minute, 59 Second

Aslında Cannes gezisi için hazırladığım bu kısa notlarda Cannes fotoğrafları, Cannes notları, Cannes‘da gezilecek yerler ile Cannes‘ a dair kısa derlenmiş seyahat notları yer alıyor.

Ayrıca Cannes gezisi için hazırladığımız bu kısa notlar MSC Cruise Batı Akdeniz Gemi Turu ile Cenova Limanı’ndan kalkan turun detaylarını da içeriyor.

france cannes tourist map

france cannes tourist map


Cenova limanından gemimiz ayrıldıktan sonra ertesi gün sabah 07.00 gibi Cannes‘a varıyoruz.  Gemi limana tam olarak yanaşmadığı için geminin tender adı verilen küçük botları bizleri Cannes limanındaki alana taşıyor. Tender’lar ile limana gitmenin en kötü yanı ise gidiş- dönüş olmak üzere vaktinizden her zaman 1 saat çalmasıdır!

Cannes’ a gitmeden önce yaptığımız araştırmalar sebebiyle nereye gideceğimizi az çok biliyoruz. Fakat yine de limana hemen yanaştığımızda ilk gördüğümüz Tourist Information noktasına ilerliyoruz.  Bir turda her nereye giderseniz gidin kesinlik turist bilgilendirme ofislerine gitmek yapacağınız en mantıklı şey! Özellikle Fransa gibi turist canlısı olmayan bir ülkedeyseniz buralar sizlere ilaç gibi gelebilir.  Fransa’da uğradığımız şehirlerde kesinlikle hiç bir şekilde İngilizce yönlendirme tabelası ya da bilgilendirici içerik bulunmuyor. X konusu ile ilgili soru sorabilecek birilerini bulmak çok zor, bulduğunuz kişi de muhtemelen İngilizce ya hiç bilmiyor ya da size yetmeyecek kadar biliyor olacaktır.

Cannes Harbour

Cannes Harbor


Tourist Information’ dan haritalarımızı ve gideceğimiz yerleri işaretledikten sonra limandan hızlıca ayrılıyoruz. İlk hedefimiz şehrin sokaklarında biraz kaybolup, Cannes Tren Garı‘na varabilmek.  Liman bölgesinden çıkıp sağ tarafa film festivalinin yapıldığı tarafa doğru yürüyoruz. Bu noktadan itibaren ara sokaklara girip yaklaşık 15dk’lık bir yürüme mesafesinden sonra tren garına varıyoruz. Tren garında bilet satılan yer bir banka gibi ciddi ve fazla resmi. Acaba burada bilet var mı tedirginliğe bile düşebilirsiniz. Buradan lokal hatlarda tüm gün geçerli tren biletini 15€ vererek alıyoruz. Amacımız buradan Nice ve Monaco‘ya gitmek.

Özellikle Nice tarafından Cannes‘a gelmek isteyenler için belirtelim ki kesinlikle otobüsü tercih etmeyin, trafiğe takılabilirsiniz. Trenle yarım saat süren CannesNice arasında tek yön bilet ise sadece 6€

Bu tren hattı o kadar güzel o kadar keyifli ki aslında bütün Cote d’Azur sahillerini trenle gezerek görme şansını sizlere veriyor. Tren hattı üzerinde yakın noktalarda Cannes merkezindeki plajlardan daha güzel bir sahil şeridi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca meşhur Eze Köyü’ne yine tren ile ulaşmanız mümkün.

Cannes Beach

Cannes Beach


Tren hattındaki diğer lokasyonları Nice gezi notları ve Monaco Monte Carlo gezi notları sayfasında detayları ile okumanız mümkün olacak. Şimdi Cannes detaylarına geri dönelim.

Cannes şehir olarak otel ve alışveriş mağazalarıyla çok güzel, çok lüks bir şehir görümünde. Herkesin bir gezme taktiği vardır ama biz Cannes‘ı kafamızda 2’ye ayırarak düşündük. Film festivali binasından itibaren sahil boyunca plajların, otellerin ve mağazaların bulunduğu La Croisette olarak bilinen cadde ile dar sokakları, kilise ve kalesiyle Le Suquet (Eski Cannes) ve ünlü alışveriş caddesi olarak bilinen Rue D’Antibes

Cannes City

Cannes City


La Croisette ‘de mor salkımlar, denizden esen rüzgar, palmiyeler ve şehrin ihtişamı ile birlikte sahil boyunca yürüyebilirsiniz. Sahil boyunca göreceğiniz kum plajlardan herhangi birinde mola vererek güneşlenebilir ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Dünya’nın en iyi 10 plajı arasında yer alan Cannes plajları güzel bir anı olarak hatıralarda yerini alabilir. 8 numaralı Palm Beach otobüsü bizim gibi yürümek istemeyenlerin hayatını kurtarabilir. Buradaki 2’si halk 4’ü özel olmak üzere toplamdaki 6 farklı plajdan bir tanesi sizlere uygun olabilir. Plaj için takıntılarınız yok ise halk plajları tercih edilebilir.

Cannes Film Festivalinin yapıldığı Palais des Festivals et des Congrès’de fotoğraf çektirip, ünlülerin kaldırımlara bıraktığı el izleri görmeden kesinlikle gelmeyin!

Rue Meynadier‘ deki küçük butik pastaneler ile keşfedilmeyi bekleyen özel butikleri deunutmayın.  Özellikle lezzetli makaronlar için doğru yerdesiniz! Sokaklarda biraz kaybolup, kafelerde nefes alabilirsiniz. Fiyatlar burada diğer bölgelere göre nispeten daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Cannes Macaron

Cannes Macaron


Ayrıca vaktiniz varsa Notre-Dame Kilisesi, Parc Phoenix Botanik Bahçesi, Picasso Müzesi, Parfüm Müzesi’ni ve meyve & çiçek pazarını da muhakkak görmeyi ihmal etmeyin.

Bizler mümkün olduğunca sizlere yol göstermeye gayret eden bir içerik hazırlamaya çalıştık. Fakat sizler gitmeden önce Tripadvisor üzerinden kendi rotanızı güncellemeyi unutmayın. Ayrıca  Berk Dicle, Gezi Notlarım, İki Gezginin Seyahat Notları, Gezme Tozma Notları ve MyFotograf  gibi Cannes’ı ziyaret etmiş diğer blogları da okumayı ihmal etmeyin.

Cannes genel olarak filmlerde gördüğümüz  gibi güzel ve estetik bir şehir. Fakat eğer deniz tatili yapmıyorsanız 1 günden fazla kalındığında sizleri sıkabilecek bir yer. Çünkü şehrin tamamını baştan aşağıya 2 saatte yürüyerek gezip görebilirsiniz. Gezginler için 1 günden fazla zaman ayrılmaması gerekiyor.

Beğendiklerimiz: Şehir – Güneylilere Özel Yardımsever Fransızlar – 

Beğenmediklerimiz:   YOK 🙂

LEZZET: ☆☆☆☆

ORTAM: ☆☆☆☆

SERVİS: ☆☆☆☆

FİYAT: ☆☆

FİYAT/PERFORMANS: ☆☆☆☆

ULAŞIM: ☆☆☆☆

Detaylı bir film hoşunuza gidebilir;


Gezginler bu içeriği en çok bu kelimelerle aradılar;Cannes Gezi RehberiCannes AlışverişCannes Ne Zaman GidilirCannes Bilinmesi GerekenlerCannes Faydalı BilgilerCannes UlaşımCannes Nasıl GidilirCannes NeredeCannes OtelleriCannes Gezilecek YerlerCannes Nerede KalınırCannes Seyahati

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page