top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Cruise Gemi Turları Hakkınızda Bilmeniz Gerekenler

Read Time:4 Minute, 55 Second

Gemi turları hakkında merak ettiğiniz ya da gemi turuna gidersem başıma neler gelir dediğiniz bir çok soruyu sizler için cevapladık. Gemi turları konusunda tavsiyelerimize güvenen kişilerin artması sonucunda”sık sorulan sorular” kılavuzu oluşturma kararı aldık.

Sıraladıklarımıza ek aklınıza takılanlar olursa sayfanın altına yorum bırakarak listemize girmesini sağlayabilirsiniz.

Gemi turu / turları alırken nereleri tercih etmeli?


200018868-001

Gemi turu / turları tercih ederken -keyfe göre değişmekle birlikte- birden fazla ülkeyi ziyaret edebileceğiniz turları tercih etmenizde fayda olacaktır. Akdeniz turlarında hem seyir hem de keyif için çok ideal yerlerin olduğunu unutmayın. 6-7 gecenin altında bir gemi turuna katılmak tur açısından anlamlı olmayacaktır. 

Gemi turu / turları alırken nelere bakmamız gerekir?


sb10064764a-001

Gemi turu / turları konusunda hassas noktalardan bir tanesi lokasyon seçimidir. Her gemi turu / turlarında muhakkak yıldız bir lokasyon vardır. Fakat asıl önemli olan o lokasyonda ya da limanda kaç gün ya da saat kaldığınızdır.

Gemi turu / turlarını nerelerden alabiliriz?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net

Gemi turu / turlarını artık ülkemizdeki bir çok yerel acenta ofisleri aracılığıyla satılmaya başladı. Ayrıca CruiseDirect.com gibi sitelerden doğrudan kendiniz de rezervasyon yapabilirsiniz.

Gemi turu / turlarını alırken yurt içi mi yurt dışı acenta mı daha mantıklı?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 18

Yurt içi satış ofisleri uçak ve ulaşım bundle paketi ile gemi turlarını sattığı için yurt içi ofislerden bu turları almak daha mantıklı olabiliyor. Ayrıca vize, pasaport vb. detaylar ile rehber konusunda da yerel acenta elinizi güçlendirecektir.

Gemi turu / turlarının maliyeti nasıl?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 19

Gittiğiniz lokasyona göre değişmekle birlikte ortalama gemi turları 300 – 1200 € arasındadır. Kişi başı ödediğiniz tur maliyetine bir bu kadar da harcama maliyeti eklerseniz ortalama harcayacağınız min tutara erişebilirsiniz. Bu sebepten biz her zaman cruise turlarını öneririz.

Gemi turu / turları alırken hangi kabin seçelim?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 2

Gemi turunu almaya karar verdiğinizde pahalı kabinler mi alt kabinler mi yoksa karanlık kabinler mi gibi kafada deli sorular oluşuyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, pahalı kabinlerle daha ucuz kabinler arasındaki tek fark kendi balkonunuzun olup olmaması.  Gemide oturmaya gidiyorsanız, balkonlu lüks kabin almanıza diyecek bir şeyimiz yok elbette.

Kabinlere sadece uyumak için gittiğiniz için karanlık kabin seçmenizde bile sıkıntı olmayacaktır. Ama işte sizin işinize yarayacak bir bilgi; limana yanaşırken yanaştığınız şehri izleyebilmeniz için gemini sağ tarafından kabin almayı unutmayın. Ayrıca geminin burnuna ve kıç tarafına yakın yerlerden de kabin almamaya dikkat edin.

Gemi turu / turlarında gemide çok para harcar mısınız?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 15

Gemi turu / turlarında her şey yarım pansiyon olsa da aslında gün boyunca ücretsiz içecek ve yiyecek gibi alanları mevcut. Aslında tıpkı 5 yıldızlı bir otel konsepti devam ediyor. Kişisel harcamalarınız dışında günlük kişi başı 8$ bahşiş vermek zorundasınız.  Şişe su, kola vb her türlü içecek ekstra olduğunu hatırlatmakta fayda var. Türk kahvesi 1.4$,  kola 2$,  kadeh şarap 4$, bira 4$ gibi aslında çok makul rakamlar var. Gemide en pahalı şey internet. Yarım saati 10$ bunun dışındaki harcamalarsa size kalmış.

Gemi turu / turlarında yanınıza ne çeşit kıyafetler almalısınız?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 24

Gemi turu / turlarında gittiğiniz lokasyona göre değişmekle birlikte her türlü hava durumunu göz önünüze alarak yanınıza yedek bir şeyler alır. Rahat olmasına dikkat edin. Fakat her ne olursa olsun (isterseniz en sıcak ülkeye gidin) yanınıza kalın giysiler alın. Gemilerde haşare vb. şeylerin ürememesi için devamlı olarak gemiyi 22 derecenin altında soğuk tutmaya çalışıyorlar. Özellikle geceleri üşüyebilirsiniz.

Gemi turu / turlarında ortam nasıl?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 17

Gemi turu / turlarına katılanlar gittiğiniz bölgeye göre farklılık gösterebiliyor. Duraklarında Türk’lerin çok yoğun gittiği Mykonos gibi  adaların olduğu gemi turlarına giderseniz dört bir yanınız Türkler ile çevrelenecektir. Gidenler ise ya yeni evli çiftler ya da yaşlılar oluyor. Eğer bir Batı Akdeniz turuna gidiyorsanız 5000 kişilik gemide sadece 60 kişi Türk oluyor (resmi rakamlar). Diğer katılımcı ülkeler İtalya- İspanyave Almanyaoluyor. Burada genç katılım daha yüksek!

Gemi turu / turlarında sıkılır mıyım?


dv1236005

Öncelikle belirtmem gerekir ki büyük cruise turlarına gidiyorsanız, bu turlar 6 ay boyunca hiç turmadan shuttle mantığıyla dönüyorlar. Ve burada o kadar profesyonelleşmiş bir yapı mevcut ki sıkılmamanız için her şey mevcut. Örneğin bizim son gittiği Batı Akdeniz turunda gemide 1 kapalı 1 açık disko, 7 farklı konsept bar, 1 büyük gösteri salonu vb gibi alanlar mevcuttu. Bir bar da piyano çalarken, bir bar da jaz söyleniyordu. Bunlar da ilginizi çekmiyorsa kumarhaneler sizler için 😉

Gemi turu / turlarında kaç gün denizde geçiyor?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 14

Her gemi turunun kendine göre bir dinamiği var. Akdeniz turlarında ortalama maksimum 1 gün denizde geçerken, Amerika turlarında bu süre 20 güne kadar çıkabiliyor.

Gemi turu / turlarında fırtına, dalgalar falan korkunç değil mi :/


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 5

Değil tabi ki de. Gemi turu / turlarındaki rotalar çok iyi hesaplanmış durumda. Mevsimler ve lokasyonlar bu duruma uygun seçilmiş durumda. Yağmura yakalandığınızda endişe etmeyin, üst kata çıkın ve şarap eşliğinde yağmurun keyfini çıkarın.

Gemi turu / turlarında yemekler nasıl?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 10

Sabah kahvaltısı hariç muhtemelen hayatınızda yediğiniz en güzel yemekler ve servis sizleri bekliyor olacak. Özellikle akşam yemeklerinde şefler tüm hünerlerini döktürüyor olacaktır.

Gemi turu / turlarında etkinlikler var mı?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 12

Gemi turu / turlarında eğlence sınırsız! Her gece başka bir konsepte hazırlanmış özel şovlar izlemeye hazır olun! TİM ve Zorlu PSM’de izlediğiniz türden gösterilerden bahsediyoruz.

Gemi turu / turlarında havuza girme şansınız var mı?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 4

Gemilerin en üst katında yer alan havuzlar gerçekten -geminin kapasitesi ile orantılı- çok büyük oluyorlar. Denizden anlık soğuk ve filtrelenmiş suyu çektikleri için çok keyifli oluyor. Havuzun hemen yanında yer alan jakuzilere gemi giderken girmekse paha biçilemez!

Gemi turu / turlarında güneşlenme durumları nasıl?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 13

Gemide her alanda güneşlenmeniz mevcut. Fazla fazla güneşlenme alanları, şezlong mevcut. Özellikle gemi seyir halindeyken ya da limandan ayrılırken güneşlenmek kadar keyifli bir şey yok!

Gemi turu / turlarında ekstra gezi turları var mı?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 23

Tur lokasyonlarında gerek yerel, gerekse geminin kendi acentası ekstra turlar düzenliyor. Plaj turundan tutun da şehir turuna kadar hepsine katılabilirsiniz. Ama bizim önerimiz genelde keyfe keder kendinizin daha ucuza gezebileceğiniz yönünde.

Gemi turu / turlarında limanda gemiyi kaçırdın, ne olacak?


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 9

Gemi turlarının kuralı çok basit. Geminin limana yanaşma ve ayrılma saatleri belli. Eğer kurallara riayet etmezseniz, gemi sizi almadan gider. Ve diğer noktaya kendi imkanlarınızla  ulaşmak zorunda kalırsınız. O esnada Akdeniz adalarından birindeyseniz üzgünüz ama bu zorunlu transferiniz size, gemi turunun toplam rakamından daha büyük bir rakama mal olacaktır.


Gemi Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler GidelimBuralardan.net 23

Benim başka sorumlarım da var diyorsan enyakinzamanda@gidelimburalardan.net adresine mail atman ya da bu posta yorum bırakman yeterli.

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page