top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Eyfel Kulesi Gezi – Paris Seyahati

Read Time:2 Minute, 51 Second

Paris seyahatimizin ilk gününde Paris’in sembolü ya da demir leydisi olarak bilinen Eyfel Kulesi‘ne doğru gidiyoruz. Amacımız Eyfel’i biraz gündüz  gözüyle görüp, hafif güneşi batırıp, akşamında da uzun uzun tadını çıkartmak.  Biraz keşifsel detaylara girmeden önce sizlerle Eyfel Kulesi ile ilgili ansiklopedik bilgiler vermek isteriz.

Eyfel Kulesi’nin inşa sebebine aslında şöyle bir baktığımızda Paris Dünya fuarına (Paris Expo) sembol giriş kapısı arayışı olduğunu görüyoruz. Düzenli olarak organize edilen fuarın o yılı, (1887-89 yılları arasında) Fransız Devrimi’nin 100. yılına denk geldiği için, mühendis Gustava Eiffel: “Bilim ve endüstri çağının kutlanması ve devrimin yüzüncü yaş yıl anıtı olduğunu belirterek, yapıyı sembolleştirmiştir.


Eyfel kulesi paris seyahati 4

Kule, Eyfel ismini, kendi adında inşa firması olan Gustave Eiffel’den alır. Sanılanın aksine mimarı Eiffel değil, İsviçreli Maurica Koechlin’in siparişi üzerine Stephen Sauvestre’dir. Eyfel Kulesi‘ne çıktığınızda Gustave Eiffel’in balmumundan heykelini küçük bir odada Eyfel Kulesi‘nin planlarıyla birlikte görebilirsiniz.

Açılışından bu yana Eyfel Kulesi yaklaşık 250 milyon turist ziyaret etmiş. Günümüzde ise yaklaşık 7 milyon turist ziyaret ediyor ve dünyanın en çok ‘kazanan’ turistik yapısı olarak kayıtlara geçtiğini söyleyebiliriz.

Peki Eyfel Kulesi’ne nasıl gidilir?

Eyfel Kulesi’ne gitmeden önce birçok blogta gitmeden önce biletlerin internet üzerinden alınmasının faydalı olacağı yazıyordu. Bizde bu panikle internetten bir slot kapabilme yarışına girdik fakat gördük ki tıpkı Apple’dan teknik destek alabilmek için girdiğiniz mücadele ile aynı mücadele. Ve maalesef sonunda biz mücadeleyi kaybettik. Yalan olmasın, Eyfel Kulesi’ne giderken biraz endişeli idik…


Eyfel kulesi paris seyahati 3

Eyfel Kulesi’ne ulaşım nasıl kolay olur?

Bizler ilk gün turumuzu planlarken, rotamızı da rahat gidebilecek şekilde tasarlamıştık. Bu yüzden metro Eyfel Kulesi’ne en yakın metro hattına biniyoruz ve  Bir-Hakeim durağında iniyoruz. Burada indikten sonra 7-8dk lık bir yürüme mesafesinden sonra Eyfel karşınıza çıkıyor! Yürüdüğünüz yol üzerinde keyifli kafeler, sokak lezzetleri keşfetmeniz mümkün!

Bu durağa alternatif bir durak olarak 2 durak sonra Trocadero durağında inerseniz, Eyfel Kulesi’nin büyüleyici manzarasını karşınıza alıyorsunuz. Eğer amacınız Paris’i izlemekse Bir-Hakeim, eğer Eyfel’i izlemekse bu durakta inmenizi tavsiye ederiz. Biz bu durağı turumuzun ikinci gününde kullanarak gündüz vakti keyfini çıkardık diyebiliriz.

Biraz yürümeden sonra büyüleyici manzarasıyla Demir Leydi sizleri karşılıyor!  Herkes çimlere uzanmış keyifle bu manzarayı izliyor. Bizler gün batımını 300 metre yükseklikten Eyfel’de yakalamak istediğimiz için biraz hızlı davranıyoruz. O uzun kuyruklardan korkarken bingo! Her yer bomboş bizi bekliyor. Biraz hafta içi olmasının da avantajıyla kişi başı 15,5€ ödeyip kulenin asansörüne doğru ilerliyoruz.  Ve işte o müthiş an geliyor! 300 mt yüksekliğe doğru bir heyecan başlıyor!

2. kata geldiğimizde deyim yerindeyse bir aktarma yapıp diğer asansör ile yukarıya doğru çıkıyoruz. Ve işte enfes manzara karşınızda! Güneş karşımızda batıyor… Kelimelerin yetmediği anlar sessizce bakıyoruz. Herkes fotoğraf çektiriyor, selfieler havada uçuşuyor derken bizde kendimize bir yer kapıp seyre dalıyoruz. Kulenin en yukarısı bir tarafta çok rüzgar alırken, diğer tarafı almıyor??

Günü batırdıktan sonra çimlere doğru gidiyoruz. Turistler başta olmak üzere birçok kişi süslenip buraya doğru akın ediyor. Herkes içkilerini alıp çimlerde oturup o görkemli Demir Leydi’yi izliyor. Saat başlarında özel bir ışık gösterisi sizleri bekliyor… Elimizde şaraplarla gece ortasına kadar keyfini çıkarıyoruz.


Eyfel kulesi paris seyahati 3

Eğer herhangi bir içeceğiniz yoksa endişe etmeyin, seyyar satıcılar viskiden şampanyaya kadar herş eyi orada satıyor. Çok keyifli ve güzel bir akşam burada sizleri bekliyor. Çimlere uzanın, kendinizi Demir Leydi’nin kucağına bırakın!

Ek not: Biz zamanlama olarak biraz boş zamanında gittiğimizi düşündüğümüz Eyfel Kulesi’ne siz yine de internetten bilet almayı deneyin. Kule kış saati uygulamasında gece 11, yaz saati uygulamasında ise gece 12’ye kadar açık. En yakın metro durağından son metronun geçişi 23.40 civarında. Ayrıca yakınlarda bir de RER istasyon durağı var.

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page