top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Fransa Vizesi ve Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar


Hikayenin gaz ve bulut kısmından başlamak gerekirse sizlerle öncelikle, Fransa Vizesi almak için gerekli evrakların listesinin olduğu yazımızı paylaşmak istedik. Paris seyahatimize başlamadan önce Fransa Vizesi ve multi-schengen ihtiyacımız hat safhada idi! İstanbul'da Fransa Başkonsolosluğu için vize başvuruları VFS Global Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yürütülmekte. İster kendiniz halledin, isterseniz bir aracı vize firması kullanın, bütün işlemler buradan gerçekleşiyor. Tabii ki son kararın İstanbul Fransa Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirildiğini söylememize gerek yok sanıyoruz. VFS Globalin internet adresine tıklayarak detaylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bizim vaktimiz kısıtlı olduğu için vizeyi, servis üzerinden ekstra bedel ödeyerek aldık. Ben kendim başvurmak istiyorum diyenlerdenseniz -kısa süreli turistik seyahat için- aşağıdaki yolları takip etmeniz gerekiyor.

ADIM 1:Fransa vizesine başvuru yapmak istediğiniz vize kategorisine dair bilgileri bulmak için aşağıdaki bilgileri inceleyin; Fransa Vizesi konusunda İstanbul Fransa Başkonsolosluğunun yetkisi : İstanbul Fransa Başkonsolosluğu aşağıda belirtilen illerde yasal ve sürekli olarak ikamet eden Türk uyruklu ve yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin vize işlemleri için yetkilidir.  İstanbul Fransa Başkonsolosluğu yetkisi alanında olan iller şunlardır : Aydin, Balıkesir, Bilecik, Bursa (Yalova), Çanakkale (Imroz ve Gokceada adaları dahil), Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli (Izmit), Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Uşak.  İstanbul Fransa Başkonsolosluğu sürekli olarak Türkiye dışında ikamet eden Türk vatandaşların vize taleplerini ele alma yetkisine sahip değildir. Bu durumda, ikamet ettiğiniz yerdeki Fransa Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği ile temasa geçmelisiniz.  Pasaport geçerlilik kriterleri : Pasaport aşağıdaki kriterlere uymalıdır: 

Geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Schengen alanını terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalıdır.

Vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayfaya sahip olmalıdır.

Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportunuz bu kriterlere uygun değilse, dosyanızı teslim etmeden önce yeni bir pasaport almalısınız. VFS Vize Merkezine Geliş : Seyahat acenteleri ve vize talep edenler, randevu aldıktan sonra dosyalarını bırakabilir. Reşit olmayan (18 yaşından küçük) vize başvuru sahiplerine anne/babası veya yasal temsilcileri eşlik etmelidir.  Başvuru sahibi tarafından talep edilen vize tipi Fransa’daki seyahat gerekçesine uygun olmalıdır. Vize tipi seçimi başvuru sahibinin kendisi tarafından VFS Vize Merkezi çalışanının müdahalesi olmadan yapılır.

fransa-vizesi-gerekli-evraklar 6

ADIM 2:Başvurunuz için gereken evrakları, vize başvuru ücretleri bilgisini, ve başvuru formlarını VFS Global'in web sitesinde bulabilirsiniz.. Bizler kısa süreli turistik seyahat için başvurduğumuz için aşağıdaki evrakları toparladık: 1.Ana Belgeler

Dikkatlice ve tamamı doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış, Fransızca veya İngilizce Schengenvize talep formu. Schengen vize talep formunun son sayfasında ; biri 37 nolu kutucukta, diğeri de sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır (2’şer adet).

Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha fazladan geçerlilik süresi olmalıdır.

Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.).

Kimlik fotokopisi.

2 adet kriterlere uygun fotoğraf.

Vize başvurusu sırasında ödenecek 60€ ve servis ücreti olarak 26 € (bu ücretler vize reddedilse de iade edilmez).

Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.2.Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler

Gidiş dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler.

Otel rezervasyonu sunmak zorunlu değildir. Fransa'da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin konaklayacağı yerin açık adresini başvuru formunda açıkça belirtmelidir. Otel rezervasyonu sunulan başvurular da kabul edilmektedir.3.Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler)

Bankadan alınmış kaşeli ve imzalı, son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren şahıs veya şirket hesap dökümü.

Başvuru sahibinin Fransa'da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayacak günlük 120 € luk tutarı gösteren bir banka hesabı sunması zorunludur.

Düzenli gelir gösterir belgeler; son 3 aya ait maaş bordrosu, emekli maaşı, gayrimenkul kira gelirleri vb.

Varsa, Türkiye’de veya Avrupa’daki gayrimenkul belgeleri (tapu ruhsat fotokopileri).4.Mesleki Belgelera)Çalışanlar için;

İşveren Yazısı: Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge, Son 3 aya ait maaş bordrosu.

SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü.

Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.

Vergi Levhasıkopyası.

Resmi Gazete kopyası.

İmza Sirküleri kopyası.b)Şirket Sahipleri için;

Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.

Vergi Levhası kopyası.

Resmi Gazete kopyası.

İmza Sirküleri kopyası.c)Emekliler için;

Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı).d)Çiftçiler için;

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi.e)Öğrenciler için;

Öğrenci belgesi.

Seyahat masraflarını karşılayacak kişiye ait finansal ve mesleki belgeler(anne, baba, akraba gibi).f)Reşit olmayanlar için (18 yaş altı);

Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.)

Öğrenci Belgesi.

Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname),

Seyahat masraflarını karşılayacak kişiye ait finansal ve mesleki belgeler (anne, baba, akraba gibi).

Fransa Vizesi Ücretleri FRANSA VİZE ÜCRETLERİ Vize TanımıEuro cinsinden ücreti0 – 6 Yaş    arası için Vize Ücreti6 – 12 Yaş    arası için Vize ÜcretiTamAB anlaşması ile belirlenen ücretler (1)Aşşağıda belirlenen bölgelere kısa dönem veya havaalanı transit vize (A veya C sınıfı vize): Schengen Alanı ;Denizaşırı bölgeler: (Guadeloupe, Martinique, Reunion ve Guiana,), Saint-Barthélemy ve Saint-Martin de dahildir.Fransa tarafından temsil edilen Afrika ülkesi.ücretsiz35 €60 €35 €Aşşağıda belirlenen bölgelere kısa dönem veya transit vize (A veya C sınıfı vize): Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası, Wallis ve Futuna, Saint-Pierre ve Miquelon, Mayotte ve Fransız Güney ve Antartika Toprakları/9 €/Uzun Dönem Vize (90 günden fazla) (D sınıfı)99 €/Yasal olarak Fransız vatandaşlarının himayesinde bulunan ve menşe ülkelerindeki nihai gereklilikleri karşılayan yabancı uyruklu çocuklara verilen uzun dönem vize (90 günden fazla) Fransız metropollerinde ve Denizaşırı bölgelerde geçerlidir.15 €/ (1) AB anlaşmasına dahil olan ülkeler: Arnavutluk, Ermenistan, Bosna Hersek, Gürcistan, Makedonya, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Kosova ve Moldova*.  * 28 Nisan 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere Moldova biometrik pasaport sahipleri, Schengen üye ülkelerine girişte vizeden muaftır. Bu muafiyet aynı tarih itibarı ile Deniz Aşırı Bölgelerde de (DROM) ve (CTOM) geçerli olmaktadır. Vize ücretinin muaf tutulduğu bazı durumlarBazı aile üyelerine uygulanan özel ücretler: Fransız vatandaşının eşiAB, AEA veya İsviçre vatandaşının eşi ve 21 yaşından küçük çocukları(bu düzenleme Fransız vatandaşlarının aile üyelerine uygulanmaz)ÜcretsizFransa’daki bazı çalışanlara uygulanan özel ücretler: Mevsimlik işçiler (tüm ülke vatandaşları)Türk maaşlı işçileri ve aile birleşiminden yararlanan aile üyesiYabancı dil asistanı veya okutmanıÜcretsizBazı öğrencilere, araştırmacılara ve öğretmenlere uygulanan özel ücretler: Fransızca öğretmeni ve okutmanıBilimsel araştırmalar için seyahat eden araştırmacılarEğitim almak amaçlı veya eğitim seyahati gerçekleştirecek olan öğrenciler ve eşlik eden öğretmenlerEğitim seyahati gerçekleştiren öğrencilerFransız Hükümetinden burs alanlarYabancı bir devlet veya vakıftan burs alanlar ve Avrupa topluluğu programından yararlananlar.ÜcretsizDiplomatik veya hizmet pasaportuna vizeÜcretsiz

VİZE BAŞVURU MERKEZİ ÜCRETLERİBaşvuru başına VFS servis ücreti (%18 KDV dahil) (Sadece nakit ve Euro olarak ödenecekir)26 €İsteğe bağlı (Türk Lirası olarak ödenebilir) hizmetler:Fotokopi ücreti (sayfa başı) (%18 KDV dahil)1 TL6 adet vesikalik resim ücreti (%18 KDV dahil)20 TLKargo ücreti (%18 KDV dahil)30 TLVIP servis ücreti (%18 KDV dahil) (Sadece nakit ve Euro olarak ödenecektir)50 € ÖNEMLİ BİLGİ : Fransa Vize ücreti (yukarıdaki vize ücretlerine bakınız) ve VFS servis ücreti ( 26 € ) başvuru esnasında nakit ve sadece Euro olarak ödenmelidir. Metal Eurolar kabul edilmemektedir. Not :Vize ve servis ücretleri Euro olarak ödenir , para üstü Türk Lirası olarak geri verilmektedir.Vizenizin reddedilmesi halinde, vize ve servis ücretleri iade edilemez.

ADIM3:VFS GLobal web sitesinden online  olarak ya da çağrı merkezini arayarak randevunuzu alın. +90 0212 373 58 10-11.

ADIM4:Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, vesikalık fotoğraf, pasaport, vize ve VFS service ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne giderek başvurunuzu yapın.

fransa-vizesi-gerekli-evraklar

ADIM 5:Online pasaport takip sistemini kullanarak veya çağrı merkezimizi arayarak pasaportunuzun teslimata hazır olup olmadığını öğrenin. Eğer pasaportunuz 3 gün içerisinde Vize Başvuru Merkezine ulaşmamışsa, mutlaka çağrı merkezini arayın ve görüşmeniz olup olmadığını öğrenin. Unutmayın, VFS Vize Merkezi vize talebi başvurusu sırasında, fotokopi, ve opsiyonel ekspres kargo ile pasaport teslimat hizmeti de sunmaktadır.

ONLİNE VİZE TALEBİ TAKİBİ

VFS Vize Merkezine vize talebi başvurusu yapıldıktan sonra, internet üzerinden vize başvurunuzun prosedürünü takip edebilirsiniz. Gişede, dosyanızın özel numarasını belirten bir makbuz verilir. Bu numara ve doğum tarihiniz ile online takip edebilirsiniz.


fransa-vizesi-gerekli-evraklar 3

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page