top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Malta Gezi Rehberi | Ulaşım

Read Time:2 Minute, 57 Second

Bayram için gittiğimiz Malta’da tüm gezdiğimiz, gördüğümüz, yediğimiz, içtiğimiz kısaca deneyimlediğimiz her şeyi sizler için anlatmak istiyorum. Önceliğimiz tabii ki ulaşım mevzusu. Bu yazımızda Malta Havalimanı’na indikten sonra şehre nasıl gidilir, hangi uygulamalar işe yarar ve ada içerisindeki ulaşım detaylarını bulabilirsiniz.


malta-gezi-rehberi

Öncelikle basit bir ipucu ile başlayalım. Malta’ya indiğinizde valizinizi alır almaz valiz üzerindeki THY etiketlerini söküp saklayın. Zira, biraz ileride sadece Türkiye’den gelen uçaklardan inen bavulları tekrar güvenlik amacıyla arama yapıyorlar. Ryan Air, Alitalia vb Avrupa’dan gelen yolcuları ise aramıyorlar. Aramadan kastımız valizin açılıp mıncık mıncık karıştırılması olarak düşünebilirsiniz.

Havalimanı’ndan çıktıktan sonra, hemen ön tarafta otobüs durakları bulunuyor. Bu duraklardan X2 – X13 – TD9 gibi otobüslerle merkez (San Gilijan, Valetta vb) diye tabir edilen noktalara ulaşabilirsiniz. Peki hangi noktaya nasıl gideceğinizi nasıl bileceksiniz? Malta yerel otobüs firmasının App store ve Playstore‘da yer alan Tallinja uygulaması ile gitmek istediğiniz rotaya özel otobüs numarasını kolayca öğrenebilirsiniz. Aman uygulamayı kullanırken sağ alt tarafta yer alan alternatif rotalar kısmına da bakmayı unutmayın.


malta-gezi-rehberi-ulasim

Peki biletler ne kadar? Her otobüs içerisinde 2 euro karşılığında tek yön (aktarma dahil) bilet satın alabilirsiniz. TD9 gibi otobüsler doğrudan ve daha hızlı gittiği için 3 euro olarak ücretlendirilmektedir. Bu arada bir de havalimanında, 12 kullanımlık akbil niyetine kullanılan kartlardan, 12 euroya satın alabilir ya da Malta Explore kartı 1 hafta boyunca 21 euro karşılığında kullanabilirsiniz. Hangi kartı alacağınıza ya da kart alıp almayacağınıza, kullanacağınız otobüs miktarını hesap ederek karar verebilirsiniz.

Havalimanından merkezlere ortalama gidiş 1 saat 10 dk sürüyor. Hele Malta trafiğine yakalanırsanız, ki genelde hep trafik oluyor, bu süreye bir 10 dk daha ekleyebilirsiniz.

Alternatif transferler mümkün mü? Havalimanından otelinize maltatransfer.com adresinden önceden transfer satın alarak daha konforlu bir şekilde otelinize varabilirsiniz. Eğer kalabalık geliyorsanız bu rakam kişi başı 5 euroya kadar düştüğünden, epey avantajlı oluyor.

Ada içerisindeki yakın yerlere (San Gilijan – Valetta – Sliema) kendi aralarında 20 dk’da ulaşım sağlayabilirsiniz. Denize girmek için ise gitmek istediğiniz noktalara ulaşmak için, feribotları kalktığı yer olan Cirkewwa’ya gitmeniz gerekiyor. Bu merkezlerden Cirkewwa’ya otobüsler ortalama 1saat 20 dk’da varıyor. Salina gibi daha yakın yerlere ise 50 dk’ da ulaşmak mümkün.

Malta’ya gitmeden önce telefonlarınıza HiCabs uygulaması (BiTaksi gibi) ile Ecabs (Malta’nın Uber’i) uygulamasını indirmeyi unutmayın. Gün gelir lazım olur.

Ayrıca Pay & GO olarak sabit halde bulunan taksi durakları da sizlere güvenilir ulaşım sunuyor. Fiyat konusunda fikir vermesi açısından San Gilijan – Havalimanı arasının 20 euro olduğunu söyleyebiliriz.

Taksi konusunda muhakkak binmeden önce pazarlık etmeniz ya da gideceğiniz yere ne kadar götüreceğini sormanız gerekiyor. Taksiler pahalı değil ama yaklaşık olarak km’si 0.9 euro gibi bir ücretlendirme ile ilerliyor.

Malta’ya gelmeden önce bir de, Google Haritalar’dan çevrim dışı haritayı indirmeyi unutmayın. İnternetiniz olmadan sizlere büyük fayda sağlayacaktır.


malta-gezilecek-yerler

Gozo Adası ve meşhur Blue Lagoon’a nasıl gidilir? Önce bulunduğunuz noktadan Cirkewwa’ya otobüs ile 1saat 10 dk’lık bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Daha sonra buradan hızlı express botlarla, gidiş-geliş kişi başı 10 euro karşılığında Blue Lagoon’a gidebilirsiniz. Ya da Gozo Ferry’e 4.65 euro karşılığında yine çift yön bilet alabilirsiniz.

Blue Lagoon’da ulaşıma ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat Gozo’da yine tıpkı merkezde olduğu gibi yaygın bir otobüs ağı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Burada Ramla Bay gibi popüler beach’lere 20 dk’lık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.


malta-gezi-rehberi-tekne

Araba kiralama konusunda ne deriz? Malta’da trafik bizdekinin aksine İngiliz usulü ilerliyor. Sağda direksiyon ve ters trafik. Araç kiralamalar günlük 13 euro’dan başlıyor. Gördüğümüz kadarı ile Goldcar buranın en popüler araba kiralama firması. Ama sürücüler çok dikkatsiz, yollar zaman zaman dar ya da tehlikeli, biraz da sıcak (40 derece üstü) olduğunu düşünürsek, bir şey kiralamadan yolunuza devam edin deriz.

Malta gezi notlarımızın devamı için beklemede kalın:)

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comentarios


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page