top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Napoli Gezi Notları | 2. Bölüm

Read Time:1 Minute, 31 Second

Yemeklerde önce size bir külah Casa Infante dondurması yazıyorum. Evet İtalya’nın dondurması(gelato) hep meşhurdur, lakin bu kadar tattıktan sonra burada karar kıldım! Kinder’li olanı aklımdan hala çıkmıyor… Bu arada her yürüdüğünüz sokakta görebilirsiniz, baya yaygındır.

italya Napoli Gezi Rehberi 12_600x600

Bu arada şehrin yapısını anlaman için şöyle söyleyebilirim, Napoli basamaklar oluşuyor. En tepede Castel Sant’Elmo, (Vanvitelli’ye gelip oradan yürüyerek çıkabilirsiniz, zaten burayı en panaromik şehir ilan ediyorum) aşağılara doğru inildikçe şehir tarihi hal almaya başlıyor. Her basamağında keşfedilmeye değer sokaklar, kaldırımlar, mekanlar var. Her bulduğun dar sokağa atma tabi kendini.


italya Napoli Gezi Rehberi 12-1_800x598

italya Napoli Gezi Rehberi 12-2_800x600

Hazır hava kararmamışken ve karınlar da açken, seni tekrar deniz kenarına alabilirim. Biliyorum ki oradan oraya geçiyorum fakat Napoli’de bir yerden bir yere gitmek en fazla 15 dakika. Yürüme mesafeleri de çok kısa. Uzun bile olsa keyif alıyorsun. Evet, deniz kenarı, sana önerebileceğim leziz pizzali yerlerden biri Sorbillo ve Rossopomodoro olur.


italya Napoli Gezi Rehberi 13_800x600

Bir dipnot daha, italyanlar pizzaların yanında birayı tercih ediyorlar. Ama şarap gerçeği de yadsınamaz. Bütün yemek yerleri yan yana olduğu için Via Partenope’de hiçbirini bulman zor olmaz.


italya Napoli Gezi Rehberi 13-1_800x600

Ama size Napoli usülü pizza yemeği de önerebilirim, pizzanı, biranı alıp, geniş bir alanda, merdivenlerde oturup yemek. Onun için de yine Line 1 hattından Piazza Dante’ye çıkıyorsun, meydanı karşına aldığında, sol tarafta geniş bir geçit göreceksin, Via Port’Alba, düz devam edip sokağa çıktığında sol tarafında Piazza Bellini var ki öğrenci alanıdır.


italya Napoli Gezi Rehberi 14_800x598

italya Napoli Gezi Rehberi 15_800x600

italya Napoli Gezi Rehberi 15-1_800x600

Herkes içkisini alır sokağın ortasında muhabbetler eşliğinde içer, eğlenir, ama yine dümdüz devam edip, dar bir sokağa girdiğinde Via Del Tribunali’ye çıkacaksın. En sevdiğim bir diğer sokak. Oh Instagram’lar şenlensin!


italya Napoli Gezi Rehberi 16_800x600

Orada sol taraflardaki restorantlardan birinden margarita pizzanı ve yeni denemiş olduğum Frittatina’nı (kızarmış makarna da denilebilir, içinde küçük kıyma ve dışı yumurtadır) alabilirsin. Peroni biranı da kaptın mı boş gördüğün merdivene at kendini ve afiyetler olsun!

italya Napoli Gezi Rehberi 16-1_735x600

Konuk Yazar: Burcu Erim

Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

#enucuz #CastelSantElmo #havadurumu #gidilecekyerler #bestplaces #burcuerim #otobüssaatleri #şehirrehberi #gidilecekkafeler #Sorbillo #margaritapizza #enucuzoteller #ViaDelTribunali #uçakbiletleri #bustimetable #bilet #nasılgidilir #napoly #gezilecekyerler #summer #citymap #trip #italya #wheretogo #howtogo #gezi #italy #ticket #gidilecekrestoranlar #tripadvisor #cityguide #napoli #biletleri #enucuzbilet #CasaInfant #neleryapılır #travel #wheretostay #neyapılır #şehirharitası #blog #bestarea #beaches #holiday #ViaPartenope #enuygun #tatil #Peroni #otelleri #ViaPortAlba #enuygunbilet #seyahat #not #plajları #Rossopomodor #neredekalınır #havanasıl #skyscanner #bestbudgethotels #playes #travelguide #tavsiyoe #nereyegidilir #seyehat #rehber #Frittatina #Vanvitelli #tavsiye #gelato #negiyilir

留言


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page