top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Paris Ulaşım Rehberi – Nasıl Gidilir?

Read Time:2 Minute, 3 Second

Paris’te ulaşım konusu, olayın içine girene kadar hep büyük sıkıntıdır. Fakat araştırmaya başlayınca siz de anlayacaksınız ki, Paris neredeyse en rahat ve en kolay ulaşım ağına sahip turistik şehirlerden biri. Kaybolma riskiniz sıfır diyebiliriz! Paris ulaşımı ile ilgili tavsiyelerimizi şöyle paylaşabiliriz;

Paris hava alanından, Paris şehir merkezine ulaşım nasıl?

Öncelikle belirtmek gerekir ki Charles de Gaulle’den bagaj ve pasaport işlemleri ile birlikte çıkmak ortalama 75 dk civarında sürüyor. Bunu plan yaparken notlarınıza eklemeyi unutmayın. Eğer bagajınız kaybolduysa +45 dk daha eklemeniz gerekecektir. Peki bagajınız kaybolunca ne yapmanız gerekir? Burayı tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

Bizim indiğimiz Charles de Gaulle hava alanı şehir merkezine 30 km uzaklıkta. Hava alanından şehre banliyö treni (RER), yerel otobüs, Airfrance vb shuttle –Havataş gibi-, Paris dolmuşu veya taksiyle ulaşabilirsiniz. Zaman ve diğer maliyetler açısından ulaşım alternatiflerini yazmak gerekirse;

RER: RER  tren hattı aslında şehir içerisine, şehri çevreleyen banliyöler arasından geçerek ilerleyen bir hat. Kafamızda oturması açısısından tıpkı Sirkeci – Halkalı ya da Haydarpaşa – Pendik banliyö tren hattı gibi düşünebiliriz. RER ile hava alanından Paris şehir merkezine ulaşarak, buradan tekrar metro bağlantısı ile devam edebilirsiniz. Kişi başı tek yön maliyetiniz 10 €,  zaman maliyetinizse aktarmalar hariç 50 dk gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca belirtmek gerekir ki Paris Pass kartlar burada geçmiyor. Disneyland’a da gitmek için de RER kullanmanız gerektiğini de paylaşalım. Hangi duraktan nereye nasıl gideceğinizi öğrenmek için hayatınızı kurtaracak bu yazımızı okuyabilirsiniz. Terminal 3’ten RER’ e binmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Airfrance Shuttle: Airfrance yolcusu olmanıza gerek kalmadan isterseniz tek yön ücreti 17 € ödeyerek kullanabilirsiniz. Sizleri doğrudan şehir merkezi sayılan Zafer Takı‘nın oraya götürecek. Zaman maliyetinizi 1 saat gibi düşünebiliriz. Detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Roissy Bus:  Paris belediyesinin otobüsleri ile düzenlenen ve doğrudan sizleri Opera binasının oraya bırakan bu otobüs için tek yön 11€, zaman maliyeti ise 75 dk civarında. Bu opsiyon sadece Opera tarafında konaklayacaklar için mantıklı.

Paris Dolmuşu: Türkler tarafından kurulan Paris dolmuşu sizleri VIP tabir edilen araçlarla alıp, kalacaığınız yere kadar bırakıyor. Yaklaşık 70€ tutan bu yolculuk için 4 – 5 kişi ya da çocuklu yolculuklarda kesinlikle çok mantıklı. İstediğiniz yere anahtar teslim yolculuk ve ortalama 35 dk!

Taksi: Taksi Paris Ulaşımı için alternatif hızlı ve kolay bir çözüm. Paris trafiğine takılmaz ve çok da uzaklara gitmezseniz 60€ civarında  bir ücretle günü kurtarabilirsiniz. Kötü yanı, büyük valizleriniz için ekstra ücret isteniyor ve 3 kişiden fazla taksiye binemiyorsunuz.

Paris seyahatimiz boyunca biz hava alanı transferlerinde Paris Dolmuşunu, şehir içi gezimizde metro ulaşımını, Disneyland turumuz esnasında RER tercihini kullandık. Detaylı Paris ulaşımı ile ilgili aplikasyon yazımızı da okumayı unutmayın ♥


Happy

0 0 %

Sad

0 0 %

Excited

0 0 %

Sleepy

0 0 %

Angry

0 0 %

Surprise

0 0 %

Comments


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page