top of page
  • Yazarın fotoğrafıGidelimburalardan.net

Sürdürülebilir Moda Markaları – Türk Markalar


Sürdürülebilir moda, genel bir ifadeyle, ekolojik bütünlüğü ve toplumsal adaleti savunan, çevreyi koruyarak yavaş üretim yapılmasını destekleyen; uzun süre giyilebilen, yüksek kaliteli ürünler üretmeyi amaç edinmiş bir harekettir.


Bizler de bu büyüyen sürdürülebilir moda anlayışının Türkiye’deki öncüleri ya da etkileyenleri kimler diyerek bir araştırma yapmak istedik. Sürdürülebilir moda ya da başka bir deyişle çevre dostu markaların bir listesini hazırladık. İşte Türkiye’nin sürdürülebilir moda markaları:


1.  One Square Meter

2.  Ecolivos 

3.  Restore Jeans

4.  Hip+Happen 

5.  A Hidden Bee

6.  Mah-Roc 

7.  OhSevenDays

8.  Giyi 

9.  Atölye Ren


Keyifli okumalar dileriz,One Square Meter

Sürdürülebilir moda ve yavaş moda anlayışı üzerine kurulmuş, Çanakkale’den tüm dünyaya üretim yapan bir marka One Square Meter. Markanın kurucuları Zeynep ve Çağrı Berksü ise çevre dostu moda severlerle doğrudan kendileri iletişim kuruyor ve sipariş üzerine üretim yapıyorlar. Markanın koleksiyonu kendine özgü, zamansız çizgileriyle dikkat çekiyor.

Markanın ürünlerine web sitelerinden ulaşabilirsiniz.


Sürdürülebilir Türk Moda Markaları
Sürdürülebilir Türk Moda Markaları

Ecolivos


Sürdürülebilir moda felsefesi ile çevreye ve dünyaya karşı duyarlı bir şekilde üretim yapan, kaliteli ve ulaşılır ürünler ortaya koyan sürdürülebilir Türk markalarından bir tanesi de


Ecolivos. Markanın kelime anlamında da kodlayabileceğiniz üzere, ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşam için üretilen ürünler markanın temel prensiplerini oluşturuyor.

Kadın bir girişimci tarafından kurulan Ecolivos markasının sürdürülebilir malzemelerden, endüstriyel üretime karşı ‘yavaş üretim’ prensibi ile ‘sınırlı sayıda’ ürettiği elbise, kıyafet, etek gibi ürünleri ile dikkat çekiyor.


Özellikle şile bezi gibi yerel ve organik kumaştan üretilen parçalarını çok seveceksiniz. Ecolivos, ürünlerin paketlerinde kullandığı dönüştürülmüş kağıt ve alışveriş sebebi ile açığa çıkan karbon ayak izinizi sizin adınıza nötürleyerek doğaya saygılarını sunuyor.

Ecolivos  markasının ürünlerini web sitesinden ya da Instagram hesabından inceleyebilirsiniz.


Sürdürülebilir Türk Moda Markaları - Ecolivos

Restore Jeans

Kolay ve hızlı tüketilen modaya karşın, zamansız giyinme fikriyle yola çıkan Ferman Urhan ve Melike Vergili’nin kurucusu olduğu Restore Jeans, son dönemlerin en çok dikkat çeken sürdürülebilir moda markalarından bir tanesi. Özellikle marka, kullanılmış kot kumaşlarının el işçiliği yöntemleriyle yeniden tasarlandığı özgün ürünler ortaya koyuyor. Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.Hip+Happen

Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak amacıyla yola çıkan Hip+Happen, kullandığı malzemelerden sıfır atık politikasına kadar üretimin her aşamasında sürdürülebilirliği ön plana çıkarıyor. Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.A Hidden Bee

2017 yılında Aylin Erel tarafından kurulan A Hidden Bee, yerli kumaşlarla zamansız tasarımlar ortaya koyan bir ‘bilinçli giyim markası’. Sürdürülebilir moda anlayışını kendi çizgileri ve stili ile ortaya koyan Aylin Erel, A Hidden Bee markası ile kendi yolculuğunda müthiş bir iş çıkarıyor. Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.Mah-Roc


2016 yılında, sürdürülebilir moda konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kurulan marka, istenmeyen ve atık kumaşlardan yeni çanta tasarımları ortaya çıkartıyor. Marka aynı zamanda dekorasyon ürünü olarak, yastık ve minder de üretiyor. Mah-Roc markasının özellikleri üretimde kullandıkları kumaşlar, bu akımda herkese fazlasıyla ilham veriyor.

Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.OhSevenDays

Yavaş ve sürdürülebilir moda anlayışını benimseyen başka bir marka ise OhSevenDays, hızlı moda endüstrisinden arta kalan kumaşları değerlendirerek zamansız tasarımlar ortaya koyuyor. Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.Giyi

2019 yılında Göknil Bigan tarafından kurulan Giyi, özgün, zamansız ve fonksiyonel ürünleriyle öne çıkıyor. Her yıl, her mevsimde giyilebilecek yalnız bir koleksiyon ortaya koyan Giyi, paketlemeyi de sıfır atık ilkesiyle gerçekleştiriyor.

Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.Atölye Ren

2017 yılında Gözde Karatekin tarafından kurulan Atölye Ren, minimal ve rahat tasarımlarıyla öne çıkıyor. Tıpkı diğer markalar gibi sürdürülebilir moda ve sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen marka, sipariş üzerine üretim yapıyor.

Markanın ürünlerine web sitelerinden ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.Sürdürülebilir Türk Moda Markaları
Sürdürülebilir Türk Moda MarkalarıSürdürülebilir Moda Nedir?

Sürdürülebilir moda, moda sektöründe hızlı moda anlayışına karşı gelişmiş, ekolojik bütünlüğü ve toplumsal adaleti savunarak moda ürünlerini ve sistemini değiştirmeyi hedefleyen bir akım. Yalnızca ürünle değil, modanın bağlantılı olduğu toplumsal, kültürel, ekoloji ile ilgilenen bir yaklaşımdır.


Sürdürülebilir Moda’nın Amacı Nedir?

Sürdürülebilir modanın amacı, faaliyetleri aracılığıyla gelişmiş ekosistemler ve topluluklar yaratmak olarak tanımlanmıştır. Buna ulaşmak için yerel üretim ve ürünlerin değerini artırmak, malzemelerin yaşam döngüsünü uzatmak, zamansız giysilerin daha değerli hâle getirmek, atık miktarını sıfırlamak, üretim ve tüketimin çevrede yarattığı tahribatı azaltmak gibi yöntemlere başvurabiliyor. Bu akım ayrıca insanları bilinçlendirerek çevre dostu tüketimi teşvik etmeyi hedefliyor.


Bu çerçeveye uyan veya bu çerçevede düşünmek, aksiyon almak isteyen herkes için hazırladığımız bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

コメント


Top Stories

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page